Kommunala samordnare

Alla Västra Götalandsregionens 49 kommuner har en kommunal kontaktperson som kallas för kommunal samordnare. Det är den kommunala samordnaren som tillsammans med kommunens kulturombud/barn- och ungdomskulturgrupp ska fördela de regionala medlen och samordna kulturaktiviteter så att det kommer alla barn och unga i kommunen till del. Det är också denna person som ytterst beslutar hur kommunens pott av det regionala arrangörsstödet fördelas.

Samordnaren ansvarar för att:

  • arrangörsstödet redovisas till regionen och Förvaltningen för kulturutveckling två gånger per år
  • arrangörsstödet fördelas jämnt över åldrar och områden efter förutsättningarna i den egna kommunen
  • regelbundet träffa nätverk/grupp av kulturombud och andra – gärna barn och unga - i sin kommun som vill vara delaktiga i valet av kulturaktiviteter
  • så många förskolor och skolor som möjligt blir delaktiga i kulturarbetet
  • stötta införandet av kultur och estetiska lärprocesser i ordinarie verksamhet och skolplaner

För att en kommun ska kunna söka det regionala arrangörssödet krävs tre saker:

  • Det ska finnas en kommunal samordnare. Samordnaren ansvarar för att fördela den reserverade summan och för att redovisa till Förvaltningen för kulturutveckling.
  • Kommunen ska ha en skriftlig plan för hur man arbetar med kultur för barn och unga.
  • Det bör finnas en barn- och ungakulturgrupp. Gruppen planerar tillsammans med samordnare hur stödet används och fördelas i kommunen. Med fördel ingår barn och unga i gruppen.

Nätverket för kommunala samordnare

Två gånger om året träffas de kommunala samordnarna i regionen, ibland på plats och ibland digitalt. Det är barn- och ungakonsulenterna på Förvaltningen för kulturutveckling som är sammankallande. Nätverksträffarna är till för kompetensutveckling, att utbyta erfarenheter och att få och ge inspiration. Innehållet i träffarna formas efter behov och önskemål från samordnarna, via en mindre arbetsgrupp, där deltagandet roterar vart annat år.

Redovisning

Det är också samordnaren som två gånger per år redovisar hur stödet använts, till Förvaltningen för kulturutveckling.

Här loggar du som är samordnare in för att göra din redovisning (länken öppnas i nytt fönster). 

Ansvarig samordnare kommunvis:

Ale
Sofie Pheiffer Rittfeldt sofie.pheifferrittfeldt@ale.se

Alingsås
Josefin Cowie josefin.cowie@alingsas.se

Bengtsfors
Maria Sthyr maria.sthyr@bengtsfors.se

Bollebygd
Nina Persson nina.persson@bollebygd.se

Borås
Ester-Lee Heller ester-lee.heller@boras.se

Dals-ed
Jenny Andersson jenny.andersson@utb.dalsed.se

Essunga
Gunnar Källström gunnar.kallstrom@essunga.se

Falköping
Rob Coe robert.coe@falkoping.se

Färgelanda
Lehnida Huric lehnida.huric@fargelanda.se

Grästorp
Carina Andersson carina.bib.andersson@grastorp.se

Gullspång
Jc Svensson jc.svensson@gullspang.se

Göteborg
Mia Björklund mia.bjorklund@kultur.goteborg.se

Götene
Åsa Ullberg asa.ullberg@gotene.se

Herrljunga
Anna Linderoth anna.linderoth@herrljunga.se

Hjo
Lena Fastmark lena.fastmark@hjo.se

Härryda
Hanna Uddenberg hanna.uddenberg@harryda.se

Karlsborg
Johanna Marström johanna.marstrom@karlsborg.se

Kungälv
Anneli Lagergren anneli.lagergren@skola.kungalv.se

Lerum
Lena Torquato Lidén lena.torquatoliden@lerum.se

Lidköping
Martin Wahlqvist martin.wahlqvist@lidkoping.se

Lilla Edet
Jan Sjölund jan.sjolund@lillaedet.se

Lysekil
Cecilia Lindstrand cecilia.lindstrand@lysekil.se

Mariestad
Lina Edkvist lina.edkvist@mariestad.se

Mark
Carola Melo carola.melo@mark.se

Mellerud
Gun-Britt Gustafsson gun-britt.gustafsson@mellerud.se

Munkedal
Jan-Olof Karlsson jan-olof.karlsson@munkedal.se

Mölndal
Sara Sivre sara.sivre@molndal.se

Orust
Ricard Wennerberg  rickard.wennerberg@orust.se

Partille
Maria Dahl maria.dahl@partille.se

Skara
Jessica Karlsson jessica.karlsson@skara.se

Skövde
Jonna Ahlander jonna.ahlander@skovde.se

Sotenäs
Joakim Linder joakim.linder@sotenas.se

Stenungsund
Britta Netterfors britta.netterfors@stenungsund.se

Strömstad
Tove Meyer tove.meyer@stromstad.se

Svenljunga
Catrin Wolgner catrin.wolgner@svenljunga.se

Tanum
Johanna Zackariasson johanna.zackariasson@tanum.se

Tibro
Towe Lindblom towe.lindblom@tibro.se

Tidaholm
Lars Paulsson lars.paulsson@tidaholm.se

Tjörn
Isabelle Felczak isabelle.felczak@tjorn.se

Tranemo
Johanna Gustafsson johanna.gustafsson@tranemo.se

Trollhättan
Birgitta Berntson-Ärje birgitta.berntson-arje@trollhattan.se

Töreboda
Pethra Kersna pethra.kersna@toreboda.se

Uddevalla
Charlotta Byberg charlotta.byberg@uddevalla.se

Ulricehamn
Michael Jensen michael.jensen@ulricehamn.se

Vara
Helena Helén helena.helen@varakonserthus.se

Vårgårda
Robert Almqvist robert.almqvist@vargarda.se

Vänersborg
Thomas Johansson thomas.johansson@vanersborg.se

Åmål
Charlin Svanér de la Cruz charlin.svaner-delacruz@amal.se

Öckerö
Tommy Tillander tommy.tillander@ockero.se